Ашли Барти твърди, че „напълно заслужава“ класиране номер 1, казва, че „не трябва да доказва нищо на никого“

Ашли Барти със своя 2021 Miami Open

Световна No1 Ашли Барти спечели втората си поредна титла на Miami Open в събота, тъй като Bianca Andreescu беше принудена да се оттегли поради контузия, докато изоставаше с 3-6, 0-4 на финала в събота.

Това е втората титла на Ашли Барти за 2021 г .; тя също спечели Yarra Valley Classic през февруари. Но може би по -важното е, че Барти е доказала на своите противници, че е достоен кандидат за световната ранглиста номер 1.

Австралийката повтори това чувство по време на пресконференцията си след финала. Барти твърди, че няма какво да доказва на никого и че работата, която тя и екипът й вършат, говори сама за себе си.

24-годишната също така посочи, че въпреки че не е играла турнир след възобновяването на турнето миналата година, това също означава, че не може да добави точки за класиране към своя брой.

„Никога не трябва да доказвам нищо на никого (за класиране номер 1)“, каза Барти. „Познавам цялата работа, която върша с моя екип, зад кулисите. И знам, много се говореше за класирането. Но, знаете ли, не съм играл през цялата миналата година. И аз не подобрих нито една от точките си. И да, не изпуснах, но не подобрих нищо, изобщо не играх. И имаше момичета, които имаха шанса да се подобрят там. Затова почувствах, че напълно заслужавам мястото си начело в класацията. “

Ашли Барти можеше да загуби класирането номер 1 тази седмица, ако се бяха разиграли няколко сценария .

Ако Наоми Осака спечели титлата, Барти би трябвало задължително да направи финала, за да запази първото си място. Четвъртфиналното поражение на Осака от Мария Сакари гарантира, че Барти запазва класирането си под номер 1 само като се класира на полуфинал.

С триумфа си през 2021 г. в Маями Оупън, Ашли Барти спечели турнира два пъти подред. Тя също спечели предишното издание на събитието, през 2019 г. (турнирът беше отменен през 2020 г. поради пандемията).

По този начин австралиецът се присъедини към избрана група от легендарни играчи, които са спечелили титли отзад в Маями-Стефи Граф, Моника Селеш, Аранта Санчес Викарио, Винъс Уилямс и Серена Уилямс.

След като беше информирана за този факт, Ашли Барти заяви, че не е направила достатъчно, за да бъде категоризирана заедно с тези велики играчи. Тя обаче призна, че е „привилегия“ да бъде споменат в същия дъх като тях.

„Чувствам, че не трябва да принадлежа към тази група“, каза Барти. „Чувствам, че не съм заслужил правото да попадна в списък с имена с тези шампиони. Те са истински шампиони в нашия спорт, легенди в нашия спорт. Чувствам се много привилегирован да бъда споменат в това изречение. “

Никога по начина, по който искате да завършите мача: Ашли Барти

Бианка Андрееску се разпада, след като се оттегли от мача си срещу Ашли Барти

Ашли Барти изрази съчувствие към Бианка Андрееску , която се нарани в началото на втория сет на финала. Андрееску в крайна сметка трябваше да допусне мача чрез пенсиониране, а в пресата си Барти призна колко нещастен е канадецът с контузии напоследък.

„Никога не е начинът, по който някога искате да завършите мач, особено във финал“, каза Барти. „И наистина чувствам към Бианка, мисля, че в миналото е имала толкова груб тръс с контузии.“

Ашли Барти продължи да похвали Бианка Андрееску за борбения й дух и звучеше уверено, че двамата ще изиграят още много мачове в бъдеще.

„И мисля, че това ще бъде една от първите от много битки за нас“, каза Барти. „Надявам се, че отсега нататък те са здрави. Знаете ли, ние можем да разбием съда и да се борим за всичко, което можем да дадем. Така че очевидно имам чувството, че трябва да се оттегли.