Открито първенство на Австралия 2020: Анализ на маршрута на Федерер до финала

Роджър Федерер изглежда разстроен, след като пропиля шампионски точки на финала на Уимбълдън 2019

Роджър Федерер ще направи 21-вото си поредно участие на Откритото първенство на Австралия през 2020 г., което ще отбележи рекордно продължителното 79-то участие на турнир от Големия шлем.

Рекордният 20-кратен шампион от Големия шлем е 6-кратен победител в Мелбърн Парк, като само Новак Джокович (7) надмина швейцарския маестро с повече титли на първия турнир от Големия шлем в тенис календара.

Един от само двамата играчи, другият е Джокович, който изигра 7 мача за титлата на Откритото първенство на Австралия през ерата на Откритото първенство, Федерер никога не е губил преди третия кръг на турнира (2000-01: загубен от Arnaud Clement, 2015: загубен от Андреас Сепи) и 14 пъти е достигал до полуфинал. През 2018 г. Федерер стана най -възрастният играч, който успешно защити титлата си на Откритото първенство на Австралия, което бе и 20 -ият и последен триумф на швейцарския маестро в турнир от Големия шлем.

На Откритото първенство на Австралия през 2020 г. третият поставен Федерер се намира в долната половина на равенството заедно с титуляря на титлата и втория носител Джокович. Шесткратният победител започва кампанията си срещу американеца Стив Джонсън, срещу когото държи рекорд от 2: 0, като спечели в Индиън Уелс през 2017 г. и Уимбълдън през 2016 г.

Ако Федерер успешно преодолее първия си кръг с препятствия, той ще се изправи срещу Филип Крайнович или квалификатор за място в третия рунд. 38-годишният футболист е непобеден в 3 срещи срещу Крайнович, резултат, който включва два сблъсъка в турнирите Masters 1000 (2018 г. Индиън Уелс, 2019 г. Маями) и един на турнир ATP 500 (2018 г. Базел), където сърбинът взе единствения си сет срещу Федерер.

Завоевателят на Откритото първенство на САЩ на Федерер през 2018 г. Джон Милман или Хюбърт Хуркач потенциално очаква швейцарския маестро в третия кръг. Федерер има 2 победи от 3 -те си срещи срещу Милман, докато спечели самотния си сблъсък с Хуркач на четвъртфиналите в Индиън Уелс през 2019 г. Ако Федерер спечели първите си три кръга на Australian Open 2020, това ще го направи първият играч, спечелил 100 мача на турнира. Федерер вече е единственият играч, спечелил 100 мача на турнир в Откритата ера, който постигна на Уимбълдън през 2019 г. с победа над Кей Нишикори на четвъртфиналите.

За място в 15 -ия си четвъртфинал в Мелбърн Григор Димитров или финалистът на Париж Мастърс през 2019 г. Денис Шаповалов можеха да чакат. Федерер има рекорд от 7: 1 срещу българина, докато единствената му среща с канадския левичар доведе до пряка победа на полуфиналите в Маями през 2019 г.

Осмият носител Матео Беретини е най-високият носител в четвърт на равенството на Федерер. 23-годишният италианец загуби и двете си срещи срещу 6-кратния шампион в прави сетове-четвърти кръг на Уимбълдън през 2019 г. и кръгова среща на финалите на ATP 2019. Победата на четвъртфиналите щеше да настрои Федерер за евентуално събиране на турнир от Големия шлем с Джокович, който спечели две шампионски точки на сервиса на Федерер във финала на Уимбълдън 2019.

Може също да харесате: 5 -те уникални рекорда на Федерер на Australian Open.

Федерер (вдясно) изглежда разстроен, след като пропиля шампионски точки във финала на Уимбълдън 2019

Федерер е с 1-3 срещу Джокович на Откритото първенство на Австралия. След като победи сърбина в четвъртия кръг през 2007 г., Федерер взе само компенсация на Джокович в 3 -те последващи срещи на двойката в турнира (2008, 2011, 2016 полуфинал). Би било трудна задача за Федерер да победи Джокович на любимия терен на последния, въпреки че швейцарският маестро прекрати серия от четири мача за загуба срещу сърбина на финалите на ATP 2019. Федерер е губил всяка от последните си 5 срещи от Големия шлем с Джокович и е 1-7 в последните 8 срещи на двойката, 6-10 като цяло.

Ако Федерер успешно договори полуфиналния кръг, той може да заключи рога с топ-носещия Рафаел Надал за титлата. Федерер е с 4: 10 срещу испанеца в мачовете от Големия шлем, но спечели две от последните три срещи на двойката (финал на Australian Open 2017, полуфинал на Уимбълдън 2019).

Триумф на финала би издигнал Федерер с Джокович (7) за повечето титли на Откритото първенство на Австралия в Откритата ера, би удължил рекордната му титла от Големия шлем до 21 и също би направил 38-годишния швейцарски маестро най -възрастният играч, спечелил титла от Големия шлем, откакто тенисът отвори врати за професионалисти през лятото на 1968 г.

Може също да харесате: 3 етапа, очакващи Федерер през 2020 г.