US Open 2019: 20 факта за Роджър Федерер на Flushing Meadows

Федерер позира с петия си трофей на US Open през 2008 г.

След излизането от трети кръг на Хуан Карлос Фереро при дебюта му в турнира през 2000 г., Роджър Федерер събра рекордно равняващи се 5 титли на US Open. На върха на Федерер 20 години във Flushing Meadows (макар че не играеше изданието за 2016 г.), ето 20 факти от US Open за швейцарския маестро.

#1 Единственият играч, спечелил пет поредни титли

Федерер

5 титли на Федерер на US Open (отляво: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008)

Федерер е единственият играч, спечелил пет поредни титли на US Open, като го направи от 2004 до 2008 г. Следващият най-добър резултат от поредните титли на турнира е три-Джон Макенроу (1979-81) и Иван Лендл (1985-87) ).

#2 Единственият играч, спечелил първите си пет финала на Flushing Meadows

Джими Конърс беше първият играч, стигнал до 5 финала на US Open в Open Era

Джими Конърс е първият играч, достигнал до пет финала на US Open в Open Era, от които печели три (1974, 1976, 1978).

Джон Макенроу достигна до пет финала на US Open, като спечели 4 и загуби 1

Неговият сънародник Джон Макенроу беше следващият играч, който направи това, спечелвайки титли от 1979-81 г. и през 1984 г., и се озова в крачка в мача за титлата през 1985 г.

Иван Лендъл е третият играч, който играе пет финала на US Open, като не успява през 1983, 1984 и печели титли през 1985-87.

Пийт Сампрас спечели четири от първите си пет финала на US Open, през 1990, 1993, 1995 и 1996 г., и загуби през 1992 г. Друг американец, Андре Агаси, който също стигна до пет мача за титлата на US Open, спечели през 1994 и 1999 г. и загуби през 1990 г. , 1995 и 2002 (губени от Сампрас всеки път).

Впоследствие още двама играчи са достигнали пет или повече финала на US Open (Федерер и Новак Джокович). Сред тази група от седем играчи, Федерер е единственият, който спечели първите си пет финала на Флъшинг Медоус, като го направи от 2004-08 в поредни години.

#3 Един от петимата играчи, достигнали седем финала

На 7 -ия си финал на US Open Федерер загуби от Джокович през 2015 г.

Федерер е един от само петимата играчи, играли мача за титлата на Флъшинг Медоус седем пъти (2004-09, 2015). Другите играчи в Open Era, които са играли седем или повече финала на US Open, са Джими Конърс (седем; 1974-78, 1983, 1984), Иван Лендъл (осем; 1982-1989), Пийт Сампрас (осем; 1990, 1992- 93, 1995-96, 2000-02) и Новак Джокович (осем; 2007, 2010-13, 2015-16, 2018).

#4 Един от двамата играчи, които играят шест поредни финала

В своя 6 -ти пореден финал на US Open през 2009 г. Федерер загуби от Хуан Мартин Дел Потро

Федерер е един от двамата играчи в Откритата ера, които се състезават в шест поредни финала на Откритото първенство на САЩ, печелейки титлата от 2004 до 2008 г., а през 2009 г. се оказва кратък срещу Хуан Мартин Дел Потро. Единственият друг играч в Откритата ера, който го прави, е Иван Лендъл, който играе осем последователни финала на US Open от 1982-89 г., като печели от 1985-87 и губи останалите пет.

#5 Един от четиримата играчи, които играят осем поредни полуфинала

В своя 8 -ми пореден полуфинал на US Open през 2011 г. Федерер падна от Джокович

Федерер е един от четиримата играчи в Откритата ера, които се състезават в осем поредни полуфинала на Откритото първенство на САЩ, като го правят между 2004 и 2011 г. Петкратният победител Джими Конърс изигра 12 поредни полуфинала от 1974-1985 г., Новак Джокович от 2007-2018 г. (не е играл през 2017 г.) и Иван Лендъл от 1982-1989 г., достигайки до финала при всеки повод.

#6 Единственият играч от 1884 г. насам, който записа двойна франзела на финала

Федерер побеждава Хюит, за да вдигне първата си титла на US Open през 2004 г.

В първия си финал на US Open през 2004 г. Федерер победи австралиеца Ллейтън Хюит с 6-0 7-6 (3) 6-0. Това беше едва вторият път в историята на турнира, че на финала бяха записани два комплекта франзели. Единственият друг такъв случай е през 1884 г., когато Ричард Сиърс побеждава Хауърд Тейлър.

#7 Един от тримата играчи, които имат 19 участия

Джими Конърс (22) има най -много участия на US Open

Деветнадесетото участие на Федерер (2000-2015, 2017-19) на US Open през 2019 г. го прави един от само трима играчи, които са имали повече от 18 участия на US Open. Другите са американецът Джими Конърс (22; 1970 до 1992) и Андре Агаси (21; 1986 до 2006).

#8 Един от четиримата играчи, които имат 16 поредни участия

Фелисиано Лопес е единственият активен играч с повече последователни участия на Откритото първенство на САЩ от Федерер

Федерер направи 16 поредни участия на US Open от 2000 до 2015 г. Единствените други играчи, които са го направили на Flushing Meadows са Агаси (21; 1986 до 2006), Конърс (20; 1970 до 1989) и Фелисиано Лопес (18 от 2002) до 2019 г.). Освен Федерер, Лопес е единственият активен играч в квартета.

# 9: Запишете 18 -то появяване като семена

Джими Конърс има рекордните 18 участия като семена на US Open

На Откритото първенство на САЩ през 2019 г. Федерер ще направи 18 -ото си участие като играч с посявка. Единственият друг играч, който прави това на турнира в толкова много случаи, е американецът Джими Конърс. Единственото незасегнато участие на Федерер във Флъшинг Медоус беше дебютът му през 2000 г.

#10 Топ семена на шест пъти

В последната си изява на US Open като топ носител Федерер падна от Бердих на четвъртфиналите през 2012 г.

Федерер е шест пъти носител на Откритото първенство на САЩ шест пъти-2004-07, 2009 и 2012 г. Сред активните играчи, само Джокович е носител на първото място на US Open в повече случаи-2011, 2013-16, 2018 -19. Федерер също е поставен на второ място седем пъти (2003, 2008, 2010-11, 2014-15, 2018), което прави 13 участия като първите двама.

#11 Най -дългата победна серия на US Open (40 мача)

На финала на US Open през 2009 г. Дел Потро сложи край на Федерер

Във финала на US Open през 2009 г. Дел Потро сложи край на победната серия от 40 мача на Федерер

След поражението от Дейвид Налбандян в четвъртия кръг на Откритото първенство на САЩ през 2003 г., Федерер постигна зашеметяваща серия от победи от 40 мача, която приключи с поражение от пет сета от Хуан Мартин Дел Потро на финала на САЩ през 2009 г. Отворено. Следващите най-добри ивици на US Open са 27 на Иван Лендъл (1985-1988) и 26 на Джон Макенро (1979-1982).

#12 Сблъсък със 76 различни противници

Джон Милман е 76 -ият различен играч, с който Федерер се изправи на US Open (4 -ти кръг 2018)

Федерер се е сблъсквал със 76 различни противници от 2000-2018 г., като се е срещал само с 60 противници само веднъж. Федерер игра два пъти с 13 играчи, двама играчи три пъти (Агаси и Лейтън Хюит) и един играч шест пъти (Новак Джокович) на Откритото първенство на САЩ. Рафаел Надал и Федерер все още не се срещат на Откритото първенство на САЩ. Това е най -малкото противници, с които се е сблъсквал на Голям шлем, след 66 на Откритото първенство на Франция, 79 на Откритото първенство на Австралия и 83 на Уимбълдън.

#13 Втори по брой победи в турнира

Федерер се радва след 85 -ата си победа на Откритото първенство на САЩ, в третия кръг 2018 г. срещу Кириос

Швейцарецът е един от петимата играчи, отбелязали поне 70 победи в мача на US Open. 85 победи на Федерер са най-много от активен играч и са само по-малко от резултата на колегата петкратен победител Джими Конърс от 98 в списъка за всички времена. Активните играчи с най -много победи на US Open след Федерер са Джокович (69), Надал (53) и Анди Мъри (45).

#14 Шестдесет и три победи с равен набор

Федерер записа своя 63-и пряк сет на Откритото първенство на САЩ срещу Ник Кириос в третия кръг на 2018 година

Федерер спечели 63 от мачовете си на Откритото първенство на САЩ, без да изпусне сет. Номер толкова висок, че е достатъчно добър за осмо място в списъка с най -много победи на турнира. Последната победа на Федерер на Откритото първенство на САЩ беше във втория кръг през 2017 г. срещу Михаил Южни.

#15 Повече титли, отколкото поражения с пряк набор

Федерер

Четвъртото поредно поражение на Федерер на Откритото първенство на САЩ дойде срещу Чилич на полуфинала през 2014 г.

Федерер е спечелил пет титли на Откритото първенство на САЩ от 2004 до 2008 г. И той е претърпял само четири права поражения-2001 четвърти кръг от Агаси, 2002 четвърти кръг от Макс Мирний, 2013 четвърти кръг от Томи Робредо и полуфинал през 2014 г. Марин Чилич.

#16 Само двама играчи са побеждавали Федерер повече от веднъж

На четвъртфиналите през 2017 г. Федерер се представи за втори път срещу Дел Потро на US Open

Новак Джокович и Хуан Мартин Дел Потро са единствените играчи, които са побеждавали Федерер на Откритото първенство на САЩ на няколко пъти. Джокович е имал шест срещи на Откритото първенство на САЩ с Федерер, като е загубил финала през 2007 г. и полуфиналите 2008 и 2009 г., спечелил е полуфиналите през 2010 г. и 11 и финала през 2015 г. Дел Потро е единственият играч, който Федерер се е срещал повече от веднъж на US Open и не е успял да победи. Аржентинецът надделя над швейцарците във финала 2009 и четвъртфиналите 2017.

#17 Той не е губил преди третия кръг

Хуан Карлос Фереро раздаде на Федерер единственото му излизане от третия кръг на US Open през 2000 г.

тенис на маса у дома

Заедно с Australian Open, US Open е единственият друг турнир от Големия шлем, в който Федерер не е загубил преди третия кръг. Единственият му изход от третия кръг на Flushing Meadows дойде при дебюта му през 2000 г. за Хуан Карлос Фереро. Оттогава швейцарецът направи втората седмица всяка от своите 17 други участия. Федерер има три изхода от третия кръг на Откритото първенство на Австралия (2000 и 2001 г. и през 2015 г.), три изхода от първия кръг на Откритото първенство на Франция и три изхода от първия кръг и излизане от втори кръг на Уимбълдън.

#18 Загубен два пъти с мач точки

На полуфинала през 2011 г. Федерер загуби с мач точки за втори път от толкова години

Федерер претърпя две поражения, въпреки че имаше мач точки на Откритото първенство на САЩ. И двете загуби дойдоха от Джокович на полуфиналите 2010 и 2011 г. През 2010 г. Федерер имаше две последователни мач точки на сервис на Джокович при 5-4, 40-15 в петия сет, но не успя да реализира. На следващата година той имаше две мач-точки на сервиса си при 5-3, 40-15 в петия сет. И двете загуби отказаха на Федерер за първи път среща на US Open с неговия съперник Надал.

#19 Печели два пъти след запазване на мач точки

Федерер спести мач точки, за да победи Монфис на четвъртфиналите на US Open 2014

В първия си мач на Откритото първенство на САЩ през 2000 г. Федерер изостава с два сета срещу Питър Уеселс и се оказва мач -точка надолу в четвъртия сет. Швейцарецът се събра, за да вземе четвъртия сет в тайбрек и спечели при дебюта си, когато опонентът му се оттегли в петия сет.

14 години по -късно, на четвъртфиналите, той беше под оръжието срещу французина Гаел Монфис, като пусна първите два сета в условия на завихряне. Тъй като вятърът отшумя под светлините на Ню Йорк, неуспешните грешки на Федерер също се оттеглиха и швейцарецът стартира завръщането си, като взе третия сет. Но в четвъртия Федерер трябваше да се справи с две мачболи, сервирайки при 4-5. 15-40 в четвъртата. Той спаси и двамата и взе мача за решаване. Потресен Monfils се разпадна на петото място, тъй като Федерер организира голямо бягство за втори път на Flushing Meadows.

#20 Федерер тепърва ще се срещне със своя съперник Надал на Флъшинг Медоус

Флъшинг Медоус все още не е свидетел на среща между Федерер и Надал

Въпреки че се среща с испанеца 14 пъти на турнирите от Големия шлем, той никога не се е срещал с Рафаел Надал на US Open. През полуфиналите на US Open през 2008 г. и 2009 г. Надал загуби съответно от Мъри и Дел Потро, за да бъде отказан за първа среща с Федерер. На полуфиналите през 2010 и 2011 срещу Джокович Федерер беше на точка от първа среща с испанеца, но не успя да завърши победата. На четвъртфинала през 2017 г. Дел Потро победи швейцареца в четири сета, за да осуети първия сблъсък между Федерер и Надал на US Open.