5 -те най -големи мача Роджър Федерер загуби!

Най -голямото нещо в спорта е, че той ви учи как да печелите. Освен това ви учи как да не бъдете губещи! Дълбоки думи. Като любители на спорта е лесно да се увлечете от емоциите и да загубите обективност. Има случаи, по -често, отколкото феновете биха искали, когато играч или отбор играе изключително добре и все пак се озовава на губещата страна. Например, аз губя апетита си винаги, когато Роджър загуби, особено тези близки мачове, където той ви изумява с проблясъци на блясък, но след това размахва форхендите си с по -голяма редовност, отколкото японски куршум. Сигурен съм, че не съм сам, когато казвам това, играчът/отборът, който играе най -добре, не е задължително винаги да печели. Има толкова много външни и други фактори, които допринасят за победата. Метеорологични условия, физически условия, прекъсвания и т.н. Причините стават по -сложни, когато това е отборен спорт. Като се придържам към гореспоменатата тема, бих искал да си припомня досегашната кариера на Роджър Федерер и да дам оценка на някои от мачовете му, където той не спечели, но след това мачовете бяха толкова тясно водени и толкова високи от гледна точка на качество, че наистина нямаше и загубеняк.

1. Рафаел Надал-Роджър Федерер [6-4 6-4 6-7 6-7 9-7], Уимбълдън 2008

Вероятно най -великият мач, игран някога. До този мач Федерер беше безспорен шампион на трева, докато Надал беше кралят на глината. В изграждането на този мач имаше огромно очакване. Федерер беше фаворит, но всички отстъпиха, че Надал изтласква шампиона до границите му, а много експерти вярват, че Надал има много добри шансове да предизвика разстройство.

Първите два сета бяха силно оспорвани само с прекъсване на обслужването, разделящо двамата играчи. Федерер никога не е бил в подобна ситуация. С гръб към стената и безмилостен Надал през мрежата, Федерер трябваше да го засили и той го направи. Третият сет бе спечелен от Федерер в тайбрек. Четвъртият сет отново беше много равномерно балансиран и отиде при равенство. Надал имаше шампионски точки, но след това, в много рядко излъчване на нерви, той двойно се провали. Федерер с главни букви и за тръпката на всички зрители спечели четвъртия сет, за да вземе мача за решаващо. Имаше забавяне на дъжда и всичко това добави към драмата на случая. В крайна сметка Надал спечели петия сет 9-7, за да положи ръцете си на желания трофей на Уимбълдън. Сърце сърце за Федерер, но тенисът беше най -добрият победител в това състезание.

2. Марат Сафин-Роджър Федерер [5-7 6-4 5-7 7-6 9-7] Australian Open 2005

Малцина биха спорили, че Федерер е бил в разцвета на силите си през 2005 г. Майсторският му тенис е спечелил всички фенове. Но това беше 2005 г., минус огромната скала на рекордите и статистиката, която Федерер е изграждал през годините. Той беше много добър играч, но все още не беше заобиколен от аура на непобедимост. Сафин беше добре, Сафин. Непредсказуем, жив и способен да произвежда блестящ тенис, ако иска. По мое скромно мнение, този мач е по -добър чисто по отношение на качеството и спектъра на ударите в сравнение с финала на Уимбълдън 2008. Силата на земните удари на Сафин срещу разнообразието и интелигентността на ударите на Роджър беше удоволствие за феновете на тениса. Мачът продължаваше напред -назад и в крайна сметка най -големият руснак дойде начело. [Въпреки това той се опита да счупи ракетата си на няколко пъти !!].

Акценти в мача 1

Акценти в мача 2

3. Рафаел Надал-Роджър Федерер [6-7 7-6 6-4 2-6 7-6], Рим 2006 г.

Това е мач, който Роджър Федерер трябваше наистина да спечели. Да, мачът беше на клей и да, той показа на света, че Федерер може да избута Надал на любимата му повърхност и да, Федерер се провали при последното препятствие. След като загуби от Надал както в Монте Карло, така и в Дубай, малцина биха очаквали и мнозина биха искали Федерер да проведе толкова енергична и последователна битка. Самата класа и господството на Роджър в четвъртия сет биха смутили по -малък играч. Но не и Надал. Въпреки че Федерер се надпреварва до 4-1 в петия и последен сет, Надал продължава борбата и в крайна сметка е възнаграден с победа. Този мач за мен доказва защо Надал е толкова успешен срещу Роджър, особено на клей. Освен очевидните обяснения относно това, че повърхността е по-подходяща за стила на Надал и неговите често повтарящи се тактики за насочване към единоръчния бекхенд на Роджър, решаващият фактор според мен е устойчивостта на Надал. Може да е отбранителен в стила си на игра и може би не е най -елегантният за гледане, но никой не може да отрече, че що се отнася до решителност и сила на волята, той няма равен.

4. Джо Уилфрид Цонга-Роджър Федерер [3-6 6-7 6-4 6-4 6-4], Уимбълдън 2011

Когато Цонга излезе на тенис сцената с изненадваща победа над Надал на Откритото първенство на Австралия 2008 и стигна до финала, мнозина прогнозираха, че той е следващото голямо нещо, буквално. Неговата физическа сила сама по себе си е масивно оръжие. Въпреки че не е изпълнил обещанието си, той е един от най -забавните играчи наоколо с качествено шоу, което го харесва сред тълпите. Когато той отиде на корта, за да играе Роджър през тримесечието на Уимбълдън 2011, малцина биха му сложили парите. В края на краищата тревата не е повърхността, която е най-подходяща за стила на Цонга и Федерер има много добър резултат срещу него (8-4). Първите два сета беше обичайно, но възраждащата се Цонга произвежда превъзходен тенис и служи безупречно, за да спечели следващите два с пауза във всеки. Тези пет сеттера срещу играчи, които може би не биха притеснили много Роджър преди няколко години, станаха мъчително по -близки и по -чести. Това беше първият път, в който Федерер загуби двубой от Големия шлем, след като направи две сетове. От своя страна Цонга напълно заслужаваше победата със своята решителност и вяра.

5. Новак Джокович-Роджър Федерер [6-7 4-6 6-3 6-2 7-5], US Open 2011

пинг понг тенис игри

Джокович и Федерер имаха страхотни мачове помежду си. Те са се срещали 11 пъти на турнири от Големия шлем и като изключим няколко в началото на кариерата на Новак, повечето от тях са мачове с високо напрежение и високо напрежение. 2011 г. беше фантастична за Джокович. След изненадващо поражение от страна на Роджър на Ролан Гарос в началото на годината, той отиваше за третия си шлем за годината, докато Федерер се опитваше да го спре в търсенето. Наистина е странно как се развиват тези съперничества, защото Новак изглежда единственият, който може последователно да победи Рафа на шлемовете, особено на твърди кортове, докато Роджър изглежда много способен да победи Новак. Всички знаем как се разигра сагата Роджър-Рафа. Тези странни пермутации добавят голямо вълнение за феновете на тениса да следят процедурите, независимо от тяхната лоялност към определен играч. След като спечели първите два сета, Роджър изглеждаше в режим круиз. Аз отначало промених канала за кратко, мислейки си, че беше почти невъзможно Новак да се върне от два сета надолу. Изпаднах в груб шок. Новак наистина повиши играта си, тъй като Роджър спадна нивото си в следващите два сета. Умствената сила и физическата подготовка на Новак в рамките на пет комплекта изтощителни тениси бяха на показ, докато липсата на същия от Роджър накара човек да осъзнае, че „почивните дни“ ще дойдат с по-голяма честота сега. Всъщност, като имаше мач точки, Федерер не успя да затвори мача и в крайна сметка Новак спечели. Това беше един от онези мачове, които оставиха всеки фен на Федерер объркан и може би малко ядосан. С много малко очевидни недостатъци в неговата техника или игра, е трудно да се анализира защо Федерер играе така, както понякога. В нехарактерно неспортсменска пресконференция след мача Федерер сякаш приписва загубата повече на късмета на Новак, отколкото на всичко друго. Просто не беше денят на Роджър.

Мачове, които пропуснаха списъка:

1. Рафаел Надал-Роджър Федерер [7-5 3-6 7-6 3-6 6-2] Australian Open 2009

Играни само няколко месеца след епичния им сблъсък на Уимбълдън, мнозина боледуваха Роджър да спечели този мач. Той е изключително популярен в Австралия и след като отстъпи трона си на Уимбълдън, отчаяно се нуждаеше да задържи Australian Open. Мачът беше пиян, като Федерер спечели сетовете си по-удобно от Надал. Твърдите кортове са най -силната повърхност на Федерер и до четвъртия сет той беше рамо до рамо с Рафа. Петият комплект обаче беше пълен психически срив. Рядко съм виждал Федерер да изглежда толкова обезсърчен, въпреки че играе добре през по -голямата част от мача. Емоционалният му изблик по време на церемонията по представянето беше в рязък контраст с почти леденото му отношение на корта. Федерер рядко дава път на емоции, докато играе. Това беше рядък случай. Великият шампион позволи на целия свят да види какво означават тенисът и турнирите за него. Хората запомнят този мач по сълзите на Роджър, а не по самия мач. Качеството не беше толкова високо, колкото другите им мачове, въпреки че мачът стигна до 5 сета. Към това полуфиналът на Рафа срещу Вердаско беше далеч по -добър мач в сравнение с финала.

2. Новак Джокович-Роджър Федерер [5-7 6-1 5-7 6-2 7-5] US Open 2010

Бях в дилема дали да вкарам този мач в списъка или мача 2011 на същия турнир. В крайна сметка избрах второто, защото беше много по -близък мач и имаше повече залог по отношение на историята през 2011 г. Също така, от гледна точка на постоянството на високото качество, 2010 г. не беше годината на Роджър Федерер. Неговият сервис и форхенд бяха както негов приятел, така и враг. Той беше най -големият му враг, без значение кой застана срещу него. Следователно според мен другите мачове бяха по -скоро състезание от това.

3. Дейвид Налбандян-Роджър Федерер [6-7 6-7 6-2 6-1 7-6] Шанхай Финали 2005

В светлината на значителното съперничество на Федерер с Надал и Джокович през последните години, лесно е да се забрави, че в един момент темпераментният аржентинец беше врагът на Федерер. Играна на килимово игрище в Шанхай, този мач беше брилянтна демонстрация на тенис от двамата играчи. Преди този мач Федерер имаше рекорд 3-5 срещу Налбандян. Така че по отношение на цифрите това не беше шокиращо от резултата. Друг факт е, че Федерер се връщаше от контузия на глезена и игра на този турнир в по -ниската си физическа форма. Като не отнемаше нищо от упорития Налбандян, той игра блестящо, но предвид обстоятелствата, чувствам, този мач можеше да бъде още по -голям, ако звездите бяха по -изравнени.